Kaynak Kodlar

Programların Oyunların Tamamen Ücretsiz Olan kaynak Kodları. Programlama İle İlgili Kaynak kodlar..


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

3D Nedir ?

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 3D Nedir ? Bir C.tesi Haz. 05, 2010 12:00 pm

Admin


Admin
3D Türkçesi 3 boyut anlamına gelen 3 dimension (boyut) demektir. Geniş anlamda 3 boyutun olması demek yüksekliğin(1) derinliğin(2) genişliğin(3) olmasıdır. Bunlara 4.sünü eklersek buda “zaman” olur -ki bu animasyonla ilgilidir. 3D’nin meydana gelebilmesi için bir düzlem, 3 boyutlu bir obje ve bir ışık kaynağının olması gereklidir. 3D 3 koordinat sistemi üzerine kurulur.Bunlar X, Y ve Z eksenleridir.Aşağıdaki karede bunu daha rahat anlayabiliriz.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

3d koordinat düzlemi Y – Yükseklik | Z Derinlik ve X Genişlik

Şekilde Bir düzlem üzerinde bir ışık kaynağı ve ışık kaynağından etkilenen objeler koordinat düzlemi üzerine yerleştirilmiş durumda. İşte bunların oluşturduğu çizimlere 3D (3 boyutlu) grafikler diyoruz. 3 boyutlu grafik çizimler oluşturmak için dünyada en çok kullanılan programların başında 3ds max, maya, xsi ve sitemizde derslerini bulacağınız diğer programlar gelir. Bu programlardan en çok kullanılanı, 3ds max ve maya’dır. Neden 3ds max yada maya sorusunun cevabı basittir. Çok tercih edilme sebepleri, yaygın kullanım ve diğerlerine göre kolay kullanıcı arayüzüne sahip olmalarıdır. Ayrıca yaygın kullanımı alanı sayesinde oldukça fazla döküman temini de tercih nedenlerinden birisidir.

3d ile oluşturulmuş grafik çizimlere galeri bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak aşağıda bir kaç terimden de bahsetmek istiyorum.
Dimension Nedir? 3d dimensiyon

Dimension’ın Türkçe karşılığı, boyut’tur. 3d dimension aynen Türkçesiyle dilimize yerleşmiştir. Yani 3 boyut anlamını doğurur.

Dimension ayrıca şu manalarıda içerir; (i). ölçüde esas olan uzunluk, genişlik ve derinlik birimlerinin her biri, boyut, buut, çap (çoğ). boyutlar, ebat; oylum, hacim; genişlik; ölçü, ölçüsü alınan şeyler; (mat). bir terimi belirleyen faktör, boyut. of generous dimension iri, şişman, geniş yapılı. dimensional (s). boyutlu. Bir cismin herhangi bir yöndeki uzantısı.


CG ve cgArtist nedir ?

CG,cgArtist cgmodel vs gibi terimleri özellikle yabancı sitelerde oldukça çok görüyoruz. CG, açılımı “Computer Grafik” olan bilgisayar grafiği anlamına gelir. 3 boyutlu grafik çizimleri sektöründe daha çok tercih edilmesinin sebebi ise, 3d grafiklerin tamamen bilgisayar ortamında üretilmesiyle alakalı olabilir -ki 2d grafik sektöründe pek kullanılmaz.

cgArtist

Profesyonel anlamda 3d grafikler üretebilen, bu konuda ileri derecede bilgi ve yetenek sahibi kişilere de cgartist diyebiliriz. Sitemizdeki üyelerimizden bir çoğu bu sıfatı hakedecek kadar bilgili ve yeteneklidir…

Kullanıcı profilini gör http://kaynakkodlar.yetkinforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz